Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2019   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Jak zapisać dziecko do przedszkola?

Data publikacji: 2014-02-28, Data modyfikacji: 2014-02-28
A A AWydrukDrukuj  
 

Rekrutacja do przedszkoli na rok 2014/2015 przeprowadzona będzie na podstawie zmiany ustawy o systemie oświaty, która weszła w życie 18 stycznia 2014 r. i  zmieniła  zasady rekrutacji do przedszkoli. Nowelizacja  wprowadziła ustawowe kryteria związane z pierwszeństwem przyjęcia do przedszkoli,  procedury i wymagane dokumenty.

W pierwszej kolejności będą przyjmowane dzieci mieszkańców Miasta Mielca. Organ prowadzący ma obowiązek zapewnić miejsce w przedszkolu dla każdego dziecka pięcioletniego.

Postępowanie rekrutacyjne będzie przeprowadzone na wolne miejsca w przedszkolu. W postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkoli miejskich na rok szokny 2014/2015 obowiązują:

 • kryteria określone w ustawie o systemie oświaty tzw. kryteria ustawowe – I etap rekrutacji,
 • kryteria ustalone przez dyrektora przedszkola w uzgodnieniu z prezydentem miasta tzw. kryteria społeczne – II etap rekrutacji.

Każdemu kryterium przypisana jest określona liczba punktów.
W przypadku uzyskania przez grupę kandydatów równorzędnych wyników, komisja rekrutacyjna, ustalając kolejność kwalifikacji, bierze pod uwagę miejsce przedszkola wskazane we wniosku ( w porządku od najbardziej do najmniej preferowanego).
Spełnienie kryteriów należy potwierdzić dołączając do wniosku, określone dokumenty.
W przypadku nieprzedłożenia dokumentów potwierdzających spełnienia kryteriów oraz w sytuacji braku potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniu, komisja rekrutacyjna, rozpatrując wniosek, nie uwzględnia danego kryterium.
Na etapie postępowania rekrutacyjnego nie ma możliwości uzupełnienia dokumentów( nie stosuje sie kpa).

Rekrutację przeprowadza się w dwóch etapach:

I etap postępowania rekrutacyjnego - kryteria ustawowe

 • Wielodzietność rodziny kandydata – 3 punkty
 • Niepełnosprawność kandydata – 3 punkty
 • Niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata – 3 punkty
 • Niepełnosprawności obojga rodziców kandydata – 3 punkty
 • Niepełnosprawności rodzeństwa kandydata – 3 punkty
 • Samotne wychowywanie kandydata w rodzinie – 3 punkty
 • Objęcie kandydata pieczą zastępczą – 3 punkty

Jeżeli po zakończeniu pierwszego etapu dane przedszkole dysponuje nadal wolnymi miejscami przeprowadza się II etap rekrutacji

II etap rekrutacji – kryteria społeczne

 • Dziecko pięcioletnie (ur. w 2009 r) oraz dziecko sześcioletnie ( ur. w II połowie 2008 r.), które ma obowiazek rocznego przygotowania przedszkolnego – 12 punktów,
 • Dziecko, którego oboje rodzice/prawni opiekunowie pracują lub studiują dziennie – 6 punktów,
 • Dziecko, którego jeden rodzic/prawny opiekun pracuje lub studiuje dziennie – 2 punkty
 • Dziecko, którego rodzeństwo będzie kontynuowało edukację przedszkolną w danym przedszkolu, lub rodzeństwo uczęszczające do najbliższej szkoły – 2 punkty,
 • Dziecko, którego miejsce zamieszkania jest najbliższe względem danego przedszkola, lub przedszkole jest najbliższe względem miejsca pracy rodziców – 1 punkt,
 • Dziecko, którego rodzic/rodzice (prawny opiekun/prawni opiekunowie) mieszkają w Mielcu i płacą podatek dochodowy na rzecz Gminy Miejskiej Mielec – 2 punkty.

Wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola wraz z załącznikami można pobrać w przedszkolu, lub ze strony internetowej danego przedszkola.

Terminarz rekrutacji:

 • 03.03.2014 r. - 13.03.2014 r. składanie wniosków wraz z załącznikami.
 • Do 24.03.2014 r. do godz. 1500 podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.
 • 11.04.2014 r. do godz. 1500 podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.
 • Do 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych – składanie wniosków o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia.
 • Do 5 dni od daty złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia – przygotowanie i wydanie uzasadnienia odmowy przyjęcia.
 • Do 7 dni od terminu otrzymania pisemnego uzasadnienia odmowy przyjęcia – złożenie do dyrektora odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej wyrażonego w pisemnym uzasadnieniu odmowy przyjęcia.
 • Do 7 dni od dnia złożenia do dyrektora odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej – rozstrzygnięcie przez dyrektora odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej wyrażonego w pisemnym uzasadnieniu odmowy przyjęcia.
 • Rekrutacja na rok szkolny 2014/2015 opiera się na akcie prawnym:
  Ustawa z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oswiaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Z 2014 r. poz. 7) zwana dalej Ustawą zmieniajacą.

   

   

  Barbara Grzech
  Główny specjalista - koordynator ds. przedszkoli UM

  UM Mielec, Źródło artykułu: www.mielec.pl, Autor zdjęć: UM Mielec
   
  Komentarze
  Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
  Autor:
  Kod z obrazka:
  Puste pole z komentarzem
  Puste pole z podpisem
  Wyszukaj
   
  Kreska
  Kreska
  Dodaj artykuł
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  mielecki

  Powiat mielecki – powiat z siedzibą w mieście Mielec, zlokalizowany w województwie podkarpackim na dwiema rzekami – Wisłą i Wisłoką. W skład wchodzą gminy Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Borowa, Czermin, Gawłuszowice, Padew Narodowa, Tuszów Narodowy, Wadowice Górne oraz miasta Mielec, Przecław i Radomyśl Wielki.

  W powiecie znajduje się kilka rezerwatów przyrody: Bagno Przecławskie, Buczyna, Końskie Błota i Pateraki. Nie zabrakło również wielu zabytków, m.in. urokliwy Dwór w Przecławiu, Wieża obronno-mieszkalna w Rzemieniu czy Dworek Oborskich w Mielcu.

  Przez powiat przebiega wiele dróg powiatowych i wojewódzkich, dzięki czemu komunikacja z większymi miastami takimi, jak Kraków czy Rzeszów, jest bardzo dogodna. Ponadto w Mielcu znajduje się lotnisko.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola