Belka
Wtorek, 26 Marca 2019   imieniny: Teodor, Emanuela, Larysa
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Mieszkańcy Mielca wybrali projekt Gryfa

Data publikacji: 2014-02-03, Data modyfikacji: 2014-02-03
A A AWydrukDrukuj  
 

Zdecydowana większość mielczan wskazała, że na rynku starego miasta powinna stanąć konstrukcja przedstawiająca mitycznego Gryfa, według projektu numer 1. 

O tym, że na rynku powstanie właśnie pół lew, pół orzeł, także zdecydowali mielczanie, którzy wybierali temat konstrukcji spośród pięciu propozycji: bracia Jan i Bernardyn Mieleccy, bracia Mieleccy i Gryf (razem), grupa figuralna symbolizująca handel na dawnym Rynku, makieta Rynku z przełomu wieków XIX i XX oraz sam Gryf, który widnieje m.in. w herbie założycieli Mielca, rodu Mieleckich, a współcześnie można go znaleźć także m.in. w herbie powiatu mieleckiego. W pierwszych dniach stycznia na stronie internetowej Mielca oraz w lokalnych i regionalnych mediach przedstawione zostały trzy propozycje wizualizacji Gryfa. W przesyłanych do Urzędu Miejskiego mailach i listach, mielczanie wskazali, iż to Gryf z projektu numer 1 powinien powstać na rynku. Dziękujemy wszystkim osobom, które zdecydowały się podzielić z nami swoimi uwagami na temat prezentowanych wizualizacji. Decyzja o wyborze projektu zapadła właśnie na podstawie opinii przesyłanych do Urzędu Miejskiego. Przygotowanie projektu konstrukcji powierzone zostało krakowskim artystom Agnieszce Świerzowicz-Maślaniec i Markowi Maślaniec, którzy w swoim dorobku mają już kilkadziesiąt podobnych realizacji. Krakowski duet jest także autorem pomnika Tadeusza Nalepy, „spacerującego” po ul. 3 Maja w Rzeszowie. W ubiegłym tygodniu Marek Maślaniec zwyciężył w konkursie na pomnik przedstawiający Kazimierza Górskiego, który ma stanąć przy Stadionie Narodowym.

Kolejnym etapem przygotowania mieleckiego Gryfa będzie wybór wykonawcy konstrukcji. Niewykluczone, że instalacja mitycznego na mieleckim rynku stworzenia będzie miała miejsce jeszcze w tym roku.

Krzysztof Urbański
BPI UM
03.02.2014 r.

UM Mielec, Źródło artykułu: www.mielec.pl, Autor zdjęć: UM Mielec
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
mielecki

Powiat mielecki – powiat z siedzibą w mieście Mielec, zlokalizowany w województwie podkarpackim na dwiema rzekami – Wisłą i Wisłoką. W skład wchodzą gminy Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Borowa, Czermin, Gawłuszowice, Padew Narodowa, Tuszów Narodowy, Wadowice Górne oraz miasta Mielec, Przecław i Radomyśl Wielki.

W powiecie znajduje się kilka rezerwatów przyrody: Bagno Przecławskie, Buczyna, Końskie Błota i Pateraki. Nie zabrakło również wielu zabytków, m.in. urokliwy Dwór w Przecławiu, Wieża obronno-mieszkalna w Rzemieniu czy Dworek Oborskich w Mielcu.

Przez powiat przebiega wiele dróg powiatowych i wojewódzkich, dzięki czemu komunikacja z większymi miastami takimi, jak Kraków czy Rzeszów, jest bardzo dogodna. Ponadto w Mielcu znajduje się lotnisko.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola