Belka
Czwartek, 21 Marca 2019   imieniny: Lubomir, Benedykt, Mikołaj
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Wybierzmy jak będzie wyglądał Gryf na mieleckim rynku

Data publikacji: 2014-01-02, Data modyfikacji: 2014-01-07
A A AWydrukDrukuj  
 

Jeszcze w tym roku planowane jest powstanie na mieleckim rynku konstrukcji przedstawiającej mitycznego Gryfa, czyli pół lwa, pół orła. Temat samej instalacji został wyłoniony po konsultacjach z mieszkańcami miasta, a teraz Mielczanie będą mogli wskazać, który z trzech projektów konstrukcji powinien zostać zrealizowany.

Gryf widnieje m.in. w herbie założycieli Mielca, rodu Mieleckich, a współcześnie można go znaleźć także m.in. w herbie powiatu mieleckiego. Podczas konsultacji z mieszkańcami Mielca zaproponowanych zostało pięć tematów konstrukcji, która ma stanąć na rynku starego miasta, były to: bracia Jan i Bernardyn Mieleccy, bracia Mieleccy i Gryf (razem), grupa figuralna symbolizująca handel na dawnym Rynku, makieta Rynku z przełomu wieków XIX i XX oraz sam Gryf. W przesyłanych do Urzędu Miejskiego opiniach Mielczanie zdecydowanie wskazali Gryfa. Jak podkreśla prezydent Mielca Janusz Chodorowski po zakończonej właśnie rewitalizacji, najstarsza część Mielca stała się miejscem bardzo popularnym zarówno wśród Mielczan jak i gości odwiedzających nasze miasto. – Jeśli w tym miejscu pojawi się jeszcze jeden atrakcyjny element, który świadczy przecież o naszych korzeniach i przeszłości, to z pewnością rynek stanie się miejscem odwiedzanym jeszcze chętniej – powiedział Janusz Chodorowski. Prezydent podkreśla, że montaż konstrukcji Gryfa jest jednym z wcześniej zaplanowanych elementów wystroju rynku, które stopniowo pojawiają się po modernizacji tego miejsca. – Dotyczy to także wystroju okazjonalnego jak choćby świąteczne ozdoby i dekoracje, które pojawiają się w rynku w okresie świąt Bożego Narodzenia – powiedział.

Przygotowanie projektu Gryfa powierzone zostało krakowskim artystom Agnieszce Świerzowicz-Maślaniec i Markowi Maślaniec, którzy w swoim dorobku mają już kilkadziesiąt podobnych realizacji. To właśnie krakowski duet jest autorem pomnika Tadeusza Nalepy, „spacerującego” po ul. 3 Maja w Rzeszowie. Prezentowane projekty przedstawiają trzy różne układy konstrukcji Gryfa, który zainstalowany będzie na postumencie w rynku. By lepiej sobie wyobrazić efekt prac przygotowane zostały wizualizacje zachowujące proporcje konstrukcji i otoczenia. O tym która z wersji zostanie wybrana do realizacji zadecydują mieszkańcy Mielca, którzy do 20 stycznia będą mogli przesłać do Urzędu Miejskiego swoje opinie. Będzie to można zrobić drogą elektroniczną na adres opinie@um.mielec.pl, pocztą tradycyjną na adres Urząd Miejski w Mielcu, Ul. Żeromskiego 26, 39-300 z dopiskiem „GRYF” lub też zostawić osobiście w Biurze Podawczym Urzędu Miejskiego.


 

UM Mielec, Źródło artykułu: www.mielec.pl, Autor zdjęć: UM Mielec
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
mielecki

Powiat mielecki – powiat z siedzibą w mieście Mielec, zlokalizowany w województwie podkarpackim na dwiema rzekami – Wisłą i Wisłoką. W skład wchodzą gminy Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Borowa, Czermin, Gawłuszowice, Padew Narodowa, Tuszów Narodowy, Wadowice Górne oraz miasta Mielec, Przecław i Radomyśl Wielki.

W powiecie znajduje się kilka rezerwatów przyrody: Bagno Przecławskie, Buczyna, Końskie Błota i Pateraki. Nie zabrakło również wielu zabytków, m.in. urokliwy Dwór w Przecławiu, Wieża obronno-mieszkalna w Rzemieniu czy Dworek Oborskich w Mielcu.

Przez powiat przebiega wiele dróg powiatowych i wojewódzkich, dzięki czemu komunikacja z większymi miastami takimi, jak Kraków czy Rzeszów, jest bardzo dogodna. Ponadto w Mielcu znajduje się lotnisko.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola